Konserwacja układu chłodzenia

Łatwo jest sobie wyobrazić, co stanie się z silnikiem samochodu gdy zlekceważymy wymiany oleju i filtrów. Podobnie zaskoczyć mogą zaniedbane hamulce oraz opony. Zdawało by się jednak, że elektronika – a więc także laptopy i komputery – to urządzenia nie posiadające zużywalnych elementów eksploatacyjnych. Nic bardziej mylnego – każdy laptop posiada procesor, chipset oraz kartę graficzną chłodzone powietrzem dzięki radiatorom, wentylatorom i elementom termoprzewodzącym tj. specjalnej paście i taśmie.


To właśnie te ostatnie wymagają wymiany przynajmniej co roku, ponieważ tracą swoje właściwości (co zostało ukazane na zdjęciu) odpowiedniego przewodzenia ciepła, przez co często przegrzewają się grafiki (właściwie procesory graficzne) i procesory CPU. Kolejną rzeczą jest zbierający się w radiatorach kurz, który uniemożliwia przepływ powietrza i sprawne odprowadzanie ciepła, a także skupia roztocza.


Konserwacja układu chłodzenia jest więc dla komputera tym, czym przegląd dla samochodu. Zabieg ten znacznie przedłuży żywotność laptopa czy PC oraz sprawi, że komputer będzie czysty. Często poprzez lepsze odprowadzanie ciepła poprawia się także wydajność komputera oraz ciszej działają wentylatory. Na zdjęciach przedstawiono spotykane przypadki zaniedbania komputerów i laptopów.brudny-laptop brudny-komputer brudna-karta-graficzna brundy-pc brudny-procesor

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*