Używanie baterii w laptopach

Po zakupie laptopa można postąpić z baterią na różne sposoby. Jedni chowają naładowaną do 50% baterię do szafy, licząc że za rok będzie działała jak nowa. Kolejni natomiast nie zabierają baterii z laptopa, nie odłączając jednak komputera od zasilacza. Inni zaś odłączają ładowarkę co jakiś czas oszczędzając nieco energii elektrycznej i opłat za nią. Jest pewnie jeszcze wiele możliwości – które może zostaną ukazane w komentarzach, jednak wymieniłem najczęściej obserwowane.

 

Jak wobec tego racjonalnie użytkować baterię?

 

Stosując analogie motoryzacyjne – wyobraźmy sobie samochód, który musimy uruchomić po trzech miesiącach nieużytkowania. Zależnie od miejsca zostawienia auta oraz pory roku przyczyną dalszego i tym razem przymusowego odpoczynku samochodu może być rozładowany akumulator. To właśnie jedna z nieprzyjemny rzeczy, które trapią posiadaczy samochodów sportowych lub zabytkowych używanych niecodziennie.

Pomijając różnice baterii laptopa i akumulatora auta mogę dać jedną radę – bateria musi pracować. Korzystałem z wielu laptopów wszystkich marek, a cześć kilkuletnich laptopów posiadała baterię pracująca ponad 2,5h. Ogromne znaczenie ma sposób użytkowania komputera – jeżeli chociaż raz w tygodniu naładujemy baterię laptopa do 100% i rozładujemy do ok 10% znacznie przedłużymy żywotność baterii. Biorąc pod uwagę nawet skończoną ilość cykli ładowania baterii (większość baterii przestaje działać po przekroczeniu liczby kilkuset naładowań), korzystniejszym jest użytkowanie baterii niż odłożenie do szuflady, ponieważ bateria eksploatowana w opisany sposób zużywa się mniej.

 

Korzyści, jakie płyną z opisanego powyżej sposobu używanie baterii w laptopach:
– efekty pracy nie zostaną utracone przy awarii prądu lub zasilacza (bateria działa jak UPS),
– laptop jako mobilne urządzenie w każdej chwili można przenieść,
– oszczędzana jest energia elektryczna,
– ładowarka jest mniej eksploatowana, co wydłuża żywotność.

 

Do sprawdzenia stanu baterii polecam program BatteryInfoView zamieszczony w dziale download Lapid.pl. Po uruchomieniu pliku BatteryInfoView.exe pojawia się lista wartości. Interesujące są Current Capivity (mówiące o możliwościach ogniw), Wear Level oraz Number of charge/discharge cycles.


1 Comment » for Używanie baterii w laptopach
  1. Lepiej bym tego nie ujął. Rewelacyjny wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>